Endüstriyel Kalıpçılık Programı Öğretim Programı

ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK (İKMEP) PROGRAMI

ÖĞRETİM PROGRAMI

I.YARIYIL

KODU

DERSLER

TEORİ

UYG.

KREDİ

AKTS

AİB1101

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I

2

0

2

2

TDB1121

Türk Dili I

2

0

2

2

YDB1113

Yabancı Dil 1

2

0

2

2

MAT1101

Matematik I

2

1

3

4

FİZ1101

Fizik

3

1

4

5

ENK1143

Teknik Resim

1

1

2

3

ENK1102

Bilgisayar Destekli Çizim I

1

2

2

3

ENK1145

Temel İmalat İşlemleri

4

2

5

9

 

TOPLAM

 

 

22

30

 

II. YARIYIL

KODU

DERSLER

TEORİ

UYG.

KREDİ

AKTS

MAT2102

Matematik II

2

0

2

2

TDB2122

Türk Dili II

2

0

2

2

AİB2102

Atatürk ilkeleri ve İnk. Tar. II

2

0

2

2

ENK2103

Bilgisayar Destekli Çizim II

2

1

3

3

ENK2106

Bilgisayar Destekli Üretim I

2

1

3

3

YDB2114

Yabancı Dil II

2

0

2

2

ENK2112

Endüstriye Dayalı Eğitim (EDE)

0

0

0

5

ENK2141

Sıkıştırma ve Transfer Kalıpçılığı

4

2

5

7

ENK2124

Makine meslek resmi

2

2

3

4

 

TOPLAM

 

 

22

30

 

III. YARIYIL

KODU

DERSLER

TEORİ

UYG.

KREDİ

AKTS

ENK3110

CNC Freze Teknolojisi

3

1

4

4

ENK3140

Saç Metal Kalıpçılık Tekniği I

4

4

6

8

ENK3107

Bilgisayar Destekli Üretim II

2

1

3

3

SECMES3YY

CMYO. ENK. III. YY

0

0

11

15

 

 

 

 

 

 

 

TOPLAM

 

 

24

30

3. Yarıyıl Seçmeli Ders Planı

KODU

SEÇMELİ DERSLER(*)

TEORİ

UYG.

KREDİ

AKTS

ENK3134

Ölçme ve Kontrol

2

0

2

3

ENK3132

Mukavemet

2

0

2

3

ORT3121

İş Kalıpları

2

0

2

3

ENK3129

Meslek Etiği

2

0

2

3

ENK3142

Sistem Analizi ve Tasarımı

2

0

2

3

ORT3119

İletişim

2

0

2

3

ENK4101

Bilgi ve İletişim Teknolojisi

3

0

3

3

ORT3133

Mesleki Yabancı Dil I

2

0

2

3

ENK3121

Kalite Güvencesi ve Standartları

3

0

3

3

ENK3127

Malzeme Teknolojisi I

2

0

2

3

ORT1114

Girişimcilik I

2

0

2

3

ENK4118

İşletme Yönetimi I

3

0

3

3

ENK3128

Toplumsal Duyarlılık Projesi

1

1

2

3

ENK3130

İş Yeri Eğitimi I

2

0

2

3

ENK3131

Programlama Temelleri

2

0

2

3

ENK3133

Kauçuk Kalıpçılığı

3

0

3

3

ENK3135

Plastik Şişirme ve Ekstrüzyon Kalıpçılığı

3

0

3

3

ENK3137

Malzeme Muayene Yöntemleri

2

0

2

3

ENK3136

Proje Hazırlama Teknikleri

2

0

2

3

 

IV. YARIYIL

KODU

DERSLER

TEORİ

UYG.

KREDİ

AKTS

ENK4109

CNC Elektro Erozyon

2

1

3

3

ENK4108

Bilgisayar Destekli Üretim III

2

2

3

4

ENK4135

Plastik Enjeksiyon Kalıplama

4

2

5

6

ENK4128

Malzeme Teknolojisi II

2

0

2

2

SECMES4YY

CMYO.ENK.IV.YY

0

0

8

12

SECMES4YY

CMYO-ENK.IV.YY

0

0

3

3

 

TOPLAM

 

 

24

30

4. Yarıyıl Seçmeli Ders Planı

KODU

SEÇMELİ DERSLER(**)

TEORİ

UYG.

KREDİ

AKTS

ENK4137

Polimer Malzemeler

2

0

2

3

ORT4149

Tersine Mühendislik ve Kalite Kontrol

2

0

2

3

ENK4114

Hidrolik Pnömatik

2

0

2

3

ENK4123

Makine Elemanları

2

0

2

3

ORT4134

Mesleki Yabancı Dil II

2

0

2

3

ORT4101

Araştırma Yöntem ve Teknikleri

2

0

2

3

SAĞ4101

İlk Yardım

2

0

2

3

ORT2116

Girişimcilik II

2

0

2

3

ORT2110

Trafik Güvenliği

1

1

2

3

ORT2112

İşaret Dili

1

1

2

3

ENK4110

CNC Torna Teknolojisi

3

0

3

3

ENK4119

İşletme Yönetimi II

3

0

3

3

ENK4102

Isıl işlemler

2

0

2

3

ENK4103

İş Yeri Eğitimi II

2

0

2

3

ENK4104

Bitirme Projesi

0

2

1

3

ENK4107

İş Sağlığı ve Güvenliği

2

0

2

3

ENK4106

Etkinliklere Katılım

0

2

1

3

ENK4112

Alışılmamış Üretim Yöntemleri

3

0

3

3

ENK4116

Dövme Kalıpçılığı

3

0

3

3

ENK4111

Metal Enjeksiyon Kalıpçılığı

3

0

3

3

 

Seçmeli havuzuna yeni eklenen dersler kırmızı ile işaretlenmiştir. Ayrıca İşletme Yönetimi I dersi 4. Yarıyıldan 3. Yarıyıla aktarılmıştır.